لزوم استفاده از دو سمعک

مهمترین مزایای استفاده از دو سمعک:

  • وضوح بیشتر اصوات گفتاری
  • بهبود درک گفتار در محیط پر سر و صدا
  • بهبود توانایی مکان‌یابی و جهت‌ یابی اصوات
  • افزایش راحتی شنیداری
  • عکس‌العمل طبیعی‌ تر
  • کیفیت بالاتر اصوات
  • افزایش اعتماد به نفس هنگام گفتگو
  • وضوح بیشتر اصوات گفتاری

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از دو سمعک، موجب تسهیل مکالمات و افزایش کیفیت گفتار در مقایسه با استفاده از یک سمعک می‌گردد.
همانند استفاده از عینک برای هر دو چشم باید برای هر دو گوش خود نیز از سمعک استفاده ننمایید.

بهبود درک گفتار در محیط پر سر و صدا در استفاده از دو سمعک

در مکان‌های شلوغ مانند رستوران، به منظور تمرکز بیشتر روی اصوات گفتاری و کاهش اصوات مزاحم نیاز به دریافت از هر دو گوش خود دارید.

بهبود توانایی جهت‌یابی اصوات

استفاده از دو سمعک به شما امکان می‌دهد تا با محیط پیرامون خود نزدیکی بیشتری احساس کیند. وقتی دوستان یا خویشاوندان شما سعی می‌کنند با صدا کردن شما توجهتانرا جلب کنند. می‌دانید به کدام سمعت باید برگردید یا هنگامی که تلفن همراهتان زنگ می‌زند. صدای آن را به راحتی شنیده و با سرعت بیشتری آن را می‌یابید.

افزایش راحتی شنیداری

اگر قرار باشد یک گوش به جای هر دو گوش عمل کند. این امر بسیار خسته کننده و طاقت‌فرسا خواهد بود. تنها با استفاده از دو سمعک، می‌توانید تعادل شنوایی خود را بازگردانده و به راحتی به صداهای اطراف خود گوش فرا دهید زیرا دیگر نیازی به بلند کردن بیش از حد صداها نیست.

عکس‌العمل طبیعی‌تر

با بهبود وضعیت شنوایی در هر دو گوش، دیگر مجبور به محدود کردن پاسخ‌دهی از سمت گوش بهتر نخواهید بود، در نتیجه رفتار و عکس‌العملیطبیعی‌تر نشان خواهید داد.

محرومیت شنیداری

اگر در هر دو گوش خود دارای مشکل شنوایی هستید، اما تصمیم گرفته‌اید تنها از یک سمعک استفاده کنید، باید آگاه باشد که این امر ممکن است به تنبلی گوشی که از سمعک محروم است بیانجامد. این شرایط را اصطلاحاً محرومیت شنیداری می‌نامند. استفاده از دو سمعک، برای فعال نگه‌داشتن هر دو گوش است.

افزایش کیفیت صدا

گوش دادن به موسیقی از سیستم استریو را به یاد آورید. اگر فقط یکی از بلندگوها کار کند. صدای آن غیرطبیعی و بی‌روح خواهد بود، اما اگر صدا از هر دو بلندگو شنیده شود، اصوات متعادل‌تر و طبیعی‌تر خواهند بود. همین مثال در مورد شنوایی شما نیز صدق می‌کند

آیا می دانید که افراد در تمام دوران زندکی خود الگوهای صوتی را جمع آوری و در حافظه شنیداری خود ذخیره میکند؟صداها میتوانند پاسخ های خودکار و لحظه ای ایجاد کنند بیاد اورید که اهنگ مورد علاقه شما چه ختطراتی را برایتان زنده میکند!